Home / Biznes / Zamrożony VAT czyli split payment

Zamrożony VAT czyli split payment

Split payment to mechanizm, który Ministerstwo Finansów chce wprowadzić od 1 stycznia 2018 roku.

Proponowany mechanizm nie będzie obowiązkowy jednak jak podaje MF będzie rekomendować i zachęcać do korzystania z tego rozwiązania. Czym jest proponowany mechanizm? Proponowane rozwiązanie to taka „zamrażarka VAT”. Projekt ustawy o split payment zakłada, że osoba nabywająca towar będzie dokonywać płatność na dwa osobne konta. Jedno konto będzie przeznaczone dla kwoty netto a drugie dla kwoty podatku.

Po wprowadzeniu tego rozwiązania dokonywana płatność będzie automatycznie rozdzielana na dwie części. Cena netto będzie przekierowana na standardowy rachunek bankowy sprzedawcy a kwota naliczonego podatku VAT będzie przelewana na oddzielny rachunek VAT.

Proponowane rozwiązanie ma pozwolić sprzedawcy uniknięcia wydania kwoty VAT na inne cele niż jest przeznaczona. Przedsiębiorca będzie mógł swobodnie dysponować otrzymaną kwotą netto, a pieniądze wpłacone na rachunek VAT będą mogły być wykorzystane jedynie zgodnie z przepisami normującymi zasady funkcjonowania celowego rachunku. Oczywiście cały czas pieniądze będą pozostawał własnością podatnika jednak kwota ta będzie mogła być wykorzystana wyłącznie do płatności VAT dla innych kontrahentów lub na płatności zobowiązań podatkowych VAT do urzędu skarbowego.

Czy takie rozwiązanie spotka się z akceptacją przedsiębiorców? Czy pozwolą oni na to by część zarobionych pieniędzy leżało zamrożone? Wydaje się to mało prawdopodobne ale takie rozwiązanie wydaje się być dobrym dla osób, które lubią bezpieczeństwo. Jedno jest pewne, pojawiające się kolejne zmiany w przepisach, mają na celu uszczelnienie polskiego systemu podatkowego.

 

źródło: MF

Top