Rynek systemów ERP rośnie kilka procent rocznie. Wartość rynku systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem (ERP) w roku 2015 r. spadła o 12,6 proc. (aportu firmy badawczej IDC). Jednak ten wynik to skutek niekorzystnej relacji złotego do dolara. Licząc w polskich złotych, rynek wzrósł o kolejne 4,4 proc.
Wśród polskich spółek jest kilku czołowych graczy w segmencie ERP. Pierwszym niezmiennie jest globalny koncern SAP, który ma 40,1 proc. W segmencie małych i średnich przedsiębiorstw świetnie sobie radzi enova365.
Branży powinno też sprzyjać uruchomienie projektów z nowej perspektywy unijnej na lata 2014–2020. Powoli ruszają i można się spodziewać, że w najbliższych kwartałach firmy będą sięgać po dotacje w celu przeznaczenia ich na rozwój i modyfikację swoich systemów IT. – Poprawia się także sytuacja gospodarcza, jest niski poziom bezrobocia. Firmy mają coraz większe trudności z rekrutacją dobrych pracowników i chętniej sięgają po rozwiązania informatyczne, które pozwalają im działać wydajniej bez zwiększania zatrudnienia.
Oprócz wspomnianych już graczy na rynku ERP mocną pozycję mają też m.in. IFS, BPSC, Asseco BS czy Macrologic. Wydatki polskich przedsiębiorstw na rozwiązania IT w najbliższych latach powinny rosnąć, ale to nie znaczy, że dostawcy systemów ERP nie mają problemów z pozyskiwaniem klientów. Panuje duża konkurencja i ważne jest, żeby inwestować w rozwój produktów zgodnie z najnowszymi trendami, takimi jak mobilność, chmura, internet rzeczy, przemysł 4.0 oraz rozwiązania typu BI.
Według opinii pani Edyty Kosowskiej analityczki IDC
„Polski rynek systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem zanotował w ubiegłym roku spadek o 12,6 proc., ale licząc w walucie lokalnej, wzrósł o ponad 4 proc. To i tak całkiem wysoka dynamika, zważywszy na fakt, że rynek ten nie rośnie już tak dynamicznie jak na przykład segment usług chmurowych. W najbliższym czasie wsparciem dla polskiego rynku systemów ERP powinny być wprowadzane regulacje prawne, w szczególności dotyczące implementacji Jednolitego Pliku Kontrolnego przez poszczególne grupy przedsiębiorstw.”
Zródło: Rzeczpospolita