Home / Blog / Oprogramowanie w chmurze – Cloud ERP

Oprogramowanie w chmurze – Cloud ERP

Oprogramowanie w chmurze to tematyka związana z chmurą obliczeniową, która staje się coraz popularniejsza.

W obecnych czasach pojawia się coraz więcej rozwiązań, bazujących na na tym rozwiązaniu. Im większe zainteresowanie, tym więcej jednak rodzi się pytań. Czym więc właściwie jest chmura obliczeniowa?

CZYM JEST CHMURA OBLICZENIOWA?

Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) jest modelem przetwarzania danych, który opiera się na możliwości korzystania z usług, dostarczonych przez usługodawcę. Oznacza to, że oprogramowanie rozumiane jest jako usługa, do której użytkownicy otrzymują dostęp, bez potrzeby zakupu licencji, utrzymania infrastruktury bądź instalacji oprogramowania na własnych serwerach. Usługodawcy dostarczają platformę chmurową oraz dbają o jej zabezpieczenie, sprzęt i utrzymanie.

Usługi oparte o chmurę obliczeniową zapewniają:

  • Skalowalność, dzięki której użytkownicy sami decydują o zużyciu zasobów, w zależności od potrzeb;
  • Płatność jedynie za wykorzystane zasoby;
  • Proste odzyskiwanie utraconych danych i wyższy poziom stabilności;
  • Oszczędności, związane z brakiem kosztów przeznaczonych na infrastrukturę, zabezpieczenia, nowy sprzęt, dział IT;
  • Wysoki poziom zabezpieczeń, który gwarantuje usługodawca oraz producent oprogramowania.

 

KILKA SŁÓW O NOWEJ TERMINOLOGII

Wraz z nowymi rozwiązaniami, pojawiły się terminy, które warto znać. Zanim zaczniesz rozglądać się za usługami chmurowymi, zapoznaj się.

Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) to oprogramowanie IT dostępne na żądanie. Obejmuje infrastrukturę, oprogramowanie, operacje biznesowe, dopasowane do potrzeb klientów oraz ich specyficznych procesów biznesowych.

Chmura odnosi się każdego typu środowiska IT opartego na sieci, który uwzględnia aspekt rezerw oraz IT jako usługi.

IaaS, Insfrastruktura jako usługa, (ang. Infrastructure as a service) to model, który oznacza dostarczenie klientom infrastruktury IT, oprogramowania, sprzętu, przestrzeni dyskowej, mocy obliczeniowej i usługi serwisowania. Użytkownicy sami decydują jakie ilości i których usług potrzebują. Usługodawca dostarcza je w formie usługi, a nie jako fizyczny produkt.

PaaS, Platforma jako usługa, (ang. Platform as a Service) to model, który oznacza sprzedaż gotowego, często spersonalizowanego zbioru aplikacji. Użytkownicy nie muszą kupować ani instalować oprogramowania, gdyż jest on dostępny na serwerach usługodawcy. Klienci otrzymują dostęp do interfejsu. Korzyścią tego modelu jest dostęp do oprogramowania z dowolnego komputera podłączonego do sieci Web.

SaaS, Oprogramowanie jako usługa, (ang. Software as a Service) to model, w którym użytkownicy kupują konkretne oprogramowanie, bez potrzeby inwestowania w sprzęt, gdyż działa ono na serwerze dostawcy. To on bierze w całości odpowiedzialność za program i sprzęt IT. Klienci korzystają z potrzebnego oprogramowania, nie kupując osobnej licencji. Płacą jedynie za użycie.

JAK DZIAŁA CLOUD ERP?

Blisko 75% firm na świecie korzysta już z chmury obliczeniowej ponieważ otrzymują pełną kontrolę kosztów. Organizacje korzystające z modelu chmurowego zyskują stabilność finansową oraz wiedzę na temat ponoszonych kosztów. Płacą tylko za to, czego potrzebują. Firmy mają zapewnioną skalowalność, która jest w szczególności ważna we wczesnej fazie rozwoju. Zapotrzebowanie wzrasta wraz z rozwojem organizacji. Chmura obliczeniowa zapewnia możliwość korzystania z takiej ilości zasobów, jaka jest potrzebna.

Dodatkowo zyskują wyższy poziom dostępności. Dane użytkowników są dostępne w chmurze, dzięki czemu dostęp do nich jest możliwy z każdego miejsca i w dowolnym czasie. Możesz pracować, korzystając z urządzeń mobilnych. Bez ograniczeń.

Chmura obliczeniowa na bieżąco się zmienia. Dopasowuje się do potrzeb firm i użytkowników. Koncentruje się na kluczowych kwestiach, stając się coraz wydajniejsza oraz efektywniejsza.

REWOLUCJA W SFERZE PŁATNOŚCI ZA OPROGRAMOWANIE

Dzięki chmurze obliczeniowej firmy otrzymały możliwość decydowania czy chcą inwestować w serwery, licencje oraz obsługę IT, czy wolą „wynająć” oprogramowanie i nie martwić się o wymienione koszty. Dodatkowo, cloud computing daje wiele możliwości start-up’om, których nie stać na zakup drogiego sprzętu na początku swojej działalności. Teraz, firmy mogą korzystać z najwyższej jakości oprogramowania, bez ponoszenia wysokich kosztów na samym początku swojej działalności.

RÓŻNICA MIĘDZY CHMURĄ PRYWATNĄ A CHMURĄ PUBLICZNĄ

Chmura publiczna (ang. public cloud) jest ustandaryzowana i zbudowana dla wielu użytkowników. Jest powszechnie dostępnym dostawcą usług chmurowych, jak np. Microsoft;

Chmura prywatna (ang. private cloud) jest dopasowana do konkretnych potrzeb organizacji i stworzona wg jej specjalnych wymagań.

JAK ROZWIJAĆ SIĘ BEZ ROZBUDOWY DZIAŁU IT?

Cloud ERP pozwala na rozwój firmy, rozwiązań biznesowych oraz korzystanie z najlepszego oprogramowania, bez potrzeby zatrudniania specjalistów, informatyków czy programistów. Przedsiębiorca, decydując się na chmurę obliczeniową, oddelegowuje wszystkie obowiązki związane z utrzymaniem infrastruktury, sprzętu IT, na usługodawcę. W ten sposób firma może skoncentrować się na rozwoju i skupić się na kluczowych zadaniach.

SYSTEM ERP W CHMURZE

Idąc z obecnym trendem, również Enova365 zaoferowała swoim klientom rozszerzenie usług o chmurą obliczeniową. Obecnie, system ERP dostępny jest w chmurze Microsoft Azure, dzięki czemu staje się dostępna także dla mniejszych firm i start-upów. System ERP w chmurze przynosi firmom wiele korzyści, jak elastyczność, skalowalność, niższy koszt zakupu, mobilność.

Klienci nadal mają wybór. Wielu preferuje serwery lokalne ale coraz więcej przedsiębiorców zaczyna doceniać wygodę, którą gwarantują rozwiązania chmurowe. Coraz więcej osób pyta o możliwość przejścia do chmury. Chmura obliczeniowa przestała być tajemniczą platformą o wątpliwym bezpieczeństwie. Stała się elementem strategii producentów oprogramowania, dążących coraz bliżej chmury.

Chcesz wiedzieć więcej, czym jest i ile kosztuje system ERP w chmurze? Skontaktuj się Nami  

 

źródło: wikipedia.com, „Why Cloud Computing Matters to Finance,” Ron Gill, CMA, CFM: Strategic Finance, January 2011.

Top