Home / Blog / Samoobsługa systemu ERP

Samoobsługa systemu ERP

Co raz więcej czynności w rozwiązaniach ERP ulega automatyzacji, system analizuje dane, prognozuje i podpowiada rozwiązania, jednak ostateczne decyzje zawsze należą do użytkownika systemu.

Firma badawcza Gartner przewiduje, że wydatki na aplikacje dla przedsiębiorstw wyniosą w 2019 roku na całym świecie ponad 201mld USD, wzrost ten generują głównie trzy czynniki: rozbudowa funkcjonalna, projekty związane z transformacją i cyfrową modernizacja systemów. Pod pojęciem modernizacji kryje się zmniejszenie monolityczności systemów, zwiększenie ich elastyczności i coraz większa „samoobsługowość”.

Samoobsługa systemu ERP polega na zbieraniu danych z różnorodnych źródeł, inteligentnym ich interpretowaniu i podejmowaniu działań na podstawie przeanalizowanych informacji przy minimalnym udziale użytkowników. Rozwiązania self-service potrafią samodzielnie analizować nie tylko stale rosnącą liczbę danych generowanych przez ludzi, ale także przez różnego rodzaju urządzenia, a takich urządzeń podłączonych do Internetu według analityków Gartnera, będzie za 5 lat 26 miliardów.

Jak odnieść korzyści z automatyzacji ERP

Co należy robić, aby jak najlepiej wykorzystać self-driving ERP*? Czym należy się kierować, by taki system stał się skutecznym narzędziem do zarządzania biznesem. Odpowiedź znajdziesz poniżej.

1. Automatyzacja motywuje

Im więcej wyeliminuje się powtarzających się i zbędnych procesów i zadań tym bardziej wydajni stają się ludzie. Korzyści są tu dwojakie. Z jednej strony zmniejszając rolę pracowników obniża się ilość niedopatrzeń proceduralnych i błędów użytkowników, a z drugiej strony, gdy zadania są delegowane do zautomatyzowanego systemu, uwolniony czas i energia pozwalają na większą produktywność przedsiębiorstw.

2. Zaufaj systemowi

Self-driving ERP zmniejsza do minimum udział użytkowników co upraszcza jego obsługę. Analityka i technologia uczenia się maszyn pozwalają wyeliminować ręczne wprowadzanie danych do punktu, w którym system prosi tylko o informacje od użytkownika na zasadzie wyjątku. Ufając, że system wyciąga właściwe wnioski przy bardzo małym wkładzie zewnętrznym, pracownicy nauczą się wykorzystywać go w nowy sposób, który stanowi wartość dodaną do ich pracy. To pozwoli im skupić się na ważniejszych rzeczach.

3. Odpowiedni czas jest kluczowy – system wie, kiedy działać

Systemy podejmują działania w odpowiednim czasie. Gdy wystąpi wyjątkowa okoliczność self-driving ERP angażuje właściwą osobę, która zadecyduje o podjęciu dalszych działań. Dzięki temu inni pracownicy nie mają obowiązku identyfikacji problemów, które mogłyby spowalniać ważniejsze zadania.

4. Działania proaktywne

Zautomatyzowany system powinien identyfikować potencjalne problemy i wąskie gardła przed ich wystąpieniem. Tradycyjnie organizacje podejmują działania w momencie wystąpienia problemu. To podejście „siedzieć i czekać” jest przeciwieństwem działania systemu self-driving. Inteligentny system jest w stanie wykrywać potencjalne problemy i sugeruje kroki, by zapobiec ich wystąpieniu. Na przykład, jeśli zespół projektowy lub proces zaczyna odbiegać od ustalonego kształtu, alarmuje kierownika projektu w celu oceny głównej przyczyny zaistniałego stanu rzeczy i złagodzenia problemów zanim z małych urosną do wielkich rozmiarów.

5. Wykorzystaj okazję

Self-driving ERP ma zdolności analizowania efektywności produktu, projektu lub jednostki biznesowej. System będzie się uczył jak osiągnąć sukces. Może dostarczyć przedsiębiorstwom cennych informacji zwrotnych co zrobić, aby utrzymać się na szczycie i wyprzedzać konkurencję. Podpowie czy trzeba wprowadzić na rynek nowy produkt, czy lepiej ukierunkować realizowane projekty. W ten sposób prowadzi do bardziej efektywnego świadczenia usług i wzrostu biznesu.

6. Posłuchaj rad

Inteligentny system, który uczy się z dostępnych dla niego danych i działa jak typowy użytkownik powinien również być w stanie dokonać sensownych zaleceń. System będzie sugerował zachowania bazując na doświadczeniu firmy, osób, prognozach pogody i wszystkich innych dostępnych źródeł z których ściąga dane.

*self-driving ERP opiera się na automatyzacji zadań wykonywanych wcześniej ręcznie, redukcji lub całkowitej eliminacji konieczności wprowadzania danych poprzez zastosowanie inteligentnych rekomendacji do ich wprowadzenia

 

źródło: unit4.com, capgemini.com

Top