Home / Blog / JPK to dopiero początek uszczelniania systemu podatkowego

JPK to dopiero początek uszczelniania systemu podatkowego

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) to tylko pierwszy krok w kierunku uszczelnienia polskiego systemu podatkowego.

Takie opinie przedstawiają eksperci firmy doradczej PwC i podpowiadają, że resort finansów powinien wprowadzić odpowiednie narzędzia, które umożliwią efektywną analizę danych uzyskiwanych z JPK.

Największe firmy są zobowiązane do składania JPK dla ewidencji VAT już za lipiec 2016. Termin minął 25 sierpnia, a obowiązek dotyczył w sumie ok. 6 tys. podmiotów. Do tego została stworzona specjalna aplikacja.

Ekspert PwC, Marcin Sidelnik przekonuje, że wprowadzenie przez Ministerstwo Finansów Jednolitego Pliku Kontrolnego jest ważnym krokiem w kierunku uszczelniania polskiego systemu podatkowego. Jednocześnie dodaje, że skuteczność zależy od wdrożenia zaawansowanych narzędzi do efektywnej analizy danych pozyskanych z JPK bo bez nich samo raportowanie w formie JPK nie przyniesie oczekiwanej wartości.

Według PwC podczas wysyłki ok. 100 struktur JPK na rzecz klientów wynika, że nie było żadnych większych problemów technicznych związanych ze środowiskiem informatycznym resortu finansów.

Od przyszłego roku obowiązek raportowania w formule JPK dla ewidencji VAT obowiązywać również będzie małe i średnie przedsiębiorstwa, których liczba wyniesie ok. 140 tys. Według oceny ekspertów PwC, w ich przypadku wywiązanie się z nowego obowiązku – m.in. z powodów finansowych – może być trudniejsze, dlatego przedsiębiorstwa te powinny już teraz zacząć odpowiednie przygotowania.

Jak zauważają eksperci PwC, w przypadku braku złożenia comiesięcznego JPK dla ewidencji w VAT lub wykazania w nim nieprawdziwych danych, istnieje ryzyko uznania takich zachowań za czyny karalne na gruncie prawa karnego-skarbowego.

Tego rodzaju ocena może skutkować nałożeniem kary grzywny na osobę odpowiedzialną za sprawy finansowe podatnika. Maksymalna wysokość potencjalnej kary grzywny w 2016 r. może wynieść nawet ok. 3 mln zł za brak złożenia JPK, a w przypadku wykazania w nim nieprawdziwych danych nawet ok. 6 mln zł.

Dobrym rozwiązaniem są najnowszej generacji oprogramowania ERP, choćby jak system enova365, która od 1 lipca rozpoczęła obsługę JPK.

źródło PwC.pl Foto: 123RF

Top