Już od stycznia 2018 r. mikro-firmy dołączą do przedsiębiorców, którzy już teraz zobowiązani są do comiesięcznego wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego.
Aby odpowiednio przygotować firmę do nowych wymogów i od początku 2018 r. poprawnie generować, i przesyłać wymagane dane w formie JPK warto wiedzieć co taki plik daje organom skarbowym.
Dzięki możliwości zestawienia plików JPK przesłanych przez dwie strony danej transakcji Ministerstwo Finansów pozyskuje na bieżąco informacje o milionach transakcji i operacjach gospodarczych. W przypadku, gdy dana transakcja nie zgadza się w pliku przesłanym przez sprzedawcę i pliku przesłanym przez nabywcę organy skarbowe otrzymują taką informację za każdym razem gdy ostaje wysłane JPK.
Aby wykryć taką nieprawidłowość nie ma potrzeby przeprowadzania czynności sprawdzających czy kontroli, ponieważ system porównując dane automatycznie, wykrywa niezgodność. W takim przypadku organy skarbowe wysyłają mailowe zawiadomienie do podatnika o stwierdzonych różnicach.
Jakie dane o Twojej działalności dostanie skarbówka?
Od 2018 r. fiskus powinien otrzymać pełną listę transakcji zakupów i sprzedaży, jaka została wykazana przez firmę w danym miesiącu. Oznacza to, że urząd skarbowy uzyska wiedzę o tym, z jakimi firmami zawieraliśmy transakcję, o jakiej wartości i w jakich datach. Suma zestawienia transakcji z rejestru w formie JPK musi zgadzać się z poszczególnymi wartościami wykazanymi w deklaracji VAT.
Konieczność dostosowania firmy do przesyłania elektronicznych rejestrów w wymaganej przez organy skarbowe formie to nie koniec wyzwań, jakie przygotowała administracja skarbowa dla mikro-firm na 2018 rok. Od 1 lipca 2018 r. wszystkie firmy w Polsce, a więc również mikro-przedsiębiorstwa, obejmie obowiązek przekazywania całości ksiąg podatkowych w formie JPK – na wezwanie organów podatkowych.
Oznacza to, że każda firma powinna być w stanie wygenerować całość prowadzonych ewidencji księgowych w formacie JPK. Wymagane struktury dla ksiąg podatkowych JPK obejmują bowiem, poza ewidencjami VAT podatkową księgę przychodów i rozchodów bądź ewidencję przychodów, wyciągi bankowe, magazyn, faktury VAT.
Biorąc pod uwagę to co czeka mikro-firmy w nadchodzącym nowym roku można powiedzieć że, rok 2018 będzie okresem, kiedy większość mniejszych firm powinna przeanalizować na nowo swoje potrzeby co do narzędzi informatycznych.
Na pewno warto już teraz rozważyć, jakie rozwiązania będą najlepsze, aby od początku 2018 r. móc generować i przesyłać poprawne pliki JPK do organów skarbowych.
Jeśli chcesz wdrożyć JPK, dowiedzieć się więcej na temat nowych przepisów lub masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami.
Pamiętaj!
Brak przekazanego JPK grozi poważnymi sankcjami.
Za unikanie generowania JPK na żądanie organu podatkowego grozi grzywna finansowa w wysokości od 600 zł do nawet 18 mln zł. Aby tego uniknąć, trzeba wdrożyć JPK razem z odpowiednim systemem informatycznym. Nie można wdrożyć JPK samodzielnie, bez systemu informatycznego, dlatego należy uważnie wybrać system, który będzie miał JPK i przy okazji przyniesie firmie dodatkowe korzyści.