Home / Blog / Czy JPK dotyczy również twoje firmy?

Czy JPK dotyczy również twoje firmy?

Jednolity Plik Kontrolny (JPK). W takiej postaci podatnicy będą zobowiązani do przekazywania danych z ksiąg podatkowych organom skarbowym.

Struktura JPK

JPK to plik w formacie XML o uzgodnionej strukturze logicznej, w którym podatnik będzie zobowiązany przekazywać, na żądanie organu podatkowego, księgi podatkowe (w całości lub części) oraz dowody księgowe ze wskazanego okresu. Plik ten będzie przekazywany za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych.

Dane muszą być zapisane według określonej struktury logicznej. Aktualny projekt struktur pliku Ministerstwo Finansów opublikowało 23.12.2015 r. na swojej stronie w formacie xsd i pdf.

Obejmuje on siedem struktur:

  1. księgi rachunkowe,
  2. wyciągi bankowe,
  3. magazyn,
  4. ewidencje zakupu i sprzedaży VAT,
  5. faktury VAT,
  6. podatkową księgę przychodów i rozchodów,
  7. ewidencję przychodów.

gweferw

W każdej z nich uwzględniono dane identyfikujące podatnika, system księgowy i producenta oprogramowania, generującego JPK, dane specyficzne typu stawki podatku, numery identyfikacyjne na potrzeby rozliczania transakcji wewnątrzwspólnotowych w VAT, a także dane identyfikujące kontrahentów.

Finalną strukturę Jednolitego Pliku Kontrolnego i szczegółowe wytyczne jego przesyłania Ministerstwo Finansów prawdopodobnie zaprezentuje dopiero pod koniec marca 2016 r.

Zobowiązani przedsiębiorcy

Od 1 lipca 2016 r. zobligowane do przekazywania danych w formacie JPK będą duże przedsiębiorstwa, które prowadzą księgi podatkowe używając programów komputerowych.

Średnie i małe przedsiębiorstwa mogą dobrowolnie, ale nie muszą, przekazywać w ten sposób dane, jednak tylko do końca czerwca 2018 r.

Już od lipca 2018 r. każdy przedsiębiorca (bez względu na wielkość), prowadzący księgowość za pomocą programów komputerowych, będzie zobowiązany do przekazywania danych w postaci JPK. Przypuszczalnie obowiązek ten będzie dotyczył także mikro przedsiębiorców, chociaż ta kwestia nie została jeszcze poruszona.

Nie same zalety

Wprowadzenie JPK ma ułatwić przeprowadzanie elektronicznej kontroli podatników i zwiększyć efektywność wykrywania nieprawidłowości. Dla samych podatników elektroniczne udostępnianie danych oznacza skrócenie czasu i kosztów administracyjnych związanych z kontrolą.

Niesie to jednak za sobą konieczność dostosowania systemów księgowych w funkcjonalność, która umożliwi wygenerowanie pliku JPK, zgodnego z wymogami technicznymi. A to leży już po stronie podatników i może generować dodatkowe koszty. W wypadku niewdrożenia modyfikacji grozi odpowiedzialność karno-skarbowa.

Warto wiedzieć

System enova365 umożliwi wygenerowanie pliku JPK .

Jednolity Plik Kontrolny budzi kontrowersje. Wielu ekspertów, na czele z Konfederacją Lewiatan, domaga się opóźnienia jego wejścia w życie przynajmniej o 12 miesięcy. Wciąż nie zostały ostatecznie określone struktury plików, trudno więc nawet szacować, ile może zająć dostosowanie programów informatycznych.

Top