JPK dla mikroprzedsiębiorców w pytaniach i odpowiedziach
PARAGONY
1. Czy jeżeli podatnik posiada kilka kas rejestrujących, może dokonać jednego zapisu zbiorczego na podstawie kilku raportów okresowych, czy każdy raport okresowy z każdej kasy powinien być wprowadzony odrębnie?
Podatnik może dokonać jednego zapisu zbiorczego dla wszystkich posiadanych kas rejestrujących.
2. Czy w strukturze JPK_VAT należy uwzględniać także paragony fiskalne do momentu utworzenia oddzielnej struktury dla paragonów fiskalnych?
Tak, zbiorczo na podstawie dowodu „Raport fiskalny okresowy”.
KOREKTY JPK_VAT
1. W jakich sytuacjach podatnik ma obowiązek przesłania korekty JPK_VAT?
Korektę JPK_VAT należy złożyć między innymi: w przypadku zmiany pozycji dotyczących: podatku należnego, podatku naliczonego, błędów dotyczących dat, w przypadku zmiany danych kontrahenta uniemożliwiających jego identyfikację. Korektę JPK_VAT składa się z oznaczonym celem złożenia: 2.
2. Czy podatnik VAT, który składał JPK_VAT a nie był do tego zobowiązany, jest zobowiązany składać korekty w przypadku zmian danych, które podatnik zobowiązany do składania musiałby korygować?
Tak, powinien w takim przypadku złożyć korektę.
27) Czy należy wysyłać korektę JPK_VAT w sytuacji dokonania korekty deklaracji VAT-7, która polega wyłącznie na zmianie kwot: kwota do zwrotu na rachunek bankowy podatnika i kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy?
W takim przypadku nie ma podstaw do złożenia korekty JPK_VAT.
3. W jakim terminie należy złożyć korektę JPK_VAT?
W przypadku podatników obowiązanych do składania deklaracji VAT miesięcznie, korektę JPK_VAT należy złożyć niezwłocznie po skorygowaniu deklaracji VAT-7 lub po otrzymaniu informacji o wprowadzeniu błędnych danych kontrahenta.
W przypadku podatników rozliczających VAT kwartalnie korekty za poszczególne miesiące należy złożyć niezwłocznie po zidentyfikowaniu błędów uzasadniających jej dokonanie w pliku.
źródło: finanse.mf.gov.pl