Home / Blog / Jednolity plik konktrolny w pytaniach i odpowiedziach

Jednolity plik konktrolny w pytaniach i odpowiedziach

Chociaż już od dnia 1 lipca 2016 roku wszystkie duże przedsiębiorstwa muszą udostępniać Urzędowi Skarbowemu szczegółowe dane finansowo-księgowe oraz handlowe w formie elektronicznej to w dalszym ciągu pozostaje wiele pytań co do tego zagadnienia.

Poniżej przedstawiamy kilka pytań z odpowiedziami na temat JPK.

Dlaczego Ministerstwo Finansów chce wprowadzić JPK?
Głównym argumentem dla wdrożenia JPK, jest konieczność uszczelnienia systemu podatkowego.
Aktualnie analiza ksiąg podatkowych przy użyciu technik elektronicznych tylko częściowo spełnia związane z nią oczekiwania. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których kontrolowany przekazuje dane zapisane w formatach elektronicznych nienadających się do automatycznej analizy (np. PDF, który stanowi raczej elektroniczny wydruk niż plik umożliwiający szybką analizę). W konsekwencji kontrolowany podlega dłuższej, wymagającej większego zaangażowania pracowników kontrolowanego i organu podatkowego tradycyjnej kontroli podatkowej. Sytuacja taka jest niekorzystna dla kontrolowanych i ma negatywny wpływ na dobrowolne wypełnianie obowiązków podatkowych oraz postrzeganie organów podatkowych.
Jednolity Plik Kontrolny, czyli plik o ustandaryzowanej strukturze pozwoli organom podatkowym na sprawniejszy dostęp do informacji, a także automatyzację ich analizy. Kontrola podatkowa ma być przez to znacznie szybsza i dokładniejsza.

Gdzie można szukać oficjalnych informacji na temat JPK?
Wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) jest związane z ustawą z dnia 10 września 2015r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1649), która do Ordynacji podatkowej wprowadziła art. 193a, który nakłada na przedsiębiorców obowiązek udostępniania organom podatkowym informacji w spójnej formie. Przepis ten dla dużych przedsiębiorców wejdzie w życie 1 lipca 2016 r.
Wstępna wersja Jednolitego Pliku Kontrolnego została opublikowana przez Ministerstwo Finansów w grudniu 2015 r. Zgodnie z harmonogramem wersja ostateczna ma zostać przedstawiona w marcu 2016 r.
Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej publikuje oficjalne komunikaty związane z JPK. Najważniejsze informacje, w tym aktualny projekt schematów umieszczony jest na specjalnej podstronie: http://www.mf.gov.pl/kontrola-skarbowa/dzialalnosc/jednolity-plik-kontrolny

Czym dokładnie jest JPK?
W przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych, w postaci elektronicznej, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.
Ministerstwo Finansów wprowadza ujednoliconą postać elektroniczną tych danych w postaci plików XML, aby można było w sposób automatyczny, przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów informatycznych wyodrębnić niezbędne dane merytoryczne.
Implementacja JPK wprowadza do systemów księgowych nową funkcjonalność, tj. możliwości eksportu oraz przesyłania jednolitych pod względem formy ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w oparciu o powszechnie stosowany w komunikacji elektronicznej standard XML.

Jaki jest zakres danych objętych projektami struktury logicznej JPK?
Ministerstwo Finansów w ramach konsultacji społecznych przedstawiło projekty struktur logicznych postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych na swojej stronie internetowej.
Projekty struktur logicznych JPK zostały podzielone na 7 struktur, tj. Struktura 1 – księgi rachunkowe, Struktura 2 – wyciągi bankowe, Struktura 3 – magazyn, Struktura 4 – ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, Struktura 5 – faktury VAT, Struktura 6 – podatkowa księga przychodów i rozchodów, Struktura 7 – ewidencja przychodów.
Struktury te odnoszą się do danych finansowo-księgowych przedsiębiorców, a w szczególności informują o dokumentach źródłowych stanowiących podstawę obliczenia ich zobowiązań podatkowych.

Czy implementacja JPK w oprogramowaniu stosowanym przez przedsiębiorców będzie skomplikowanym procesem?
Dostawcy dokonują modyfikacji i rozwijania systemów permanentnie, w ramach usług wsparcia technicznego. W większości przypadków nie powinno to wykraczać poza standardową usługę wsparcia. Jednakże w przypadku przedsiębiorstw działających na zintegrowanych systemach różnych dostawców, jak również wykorzystujących dedykowane dla nich rozwiązania, implementacja JPK może być skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Dlatego już teraz duże przedsiębiorstwa, które mają być objęte przesyłaniem danych finansowych w formie JPK od 1 lipca 2016 r., powinny skontaktować się z dostawcami oprogramowania, aby sprawnie dostosować swoje systemy do nowych obowiązków.

Czy JPK funkcjonuje w systemach podatkowych innych państw?
Koncepcja Jednolitego Pliku Kontrolnego została opracowana przez OECD pod nazwą SAF-T (Standard Audit File for Tax) już w 2005 r. Od tamtej pory jest rozwijana. W różnych wariantach elektroniczna kontrola podatkowa funkcjonuje ona już w wielu innych krajach Unii Europejskiej ( Francja, Holandia, Austria, Portugalia, Słowenia, Estonia, Luksemburg, itd.).

W jaki sposób nastąpi udostępnianie urzędowi skarbowemu JPK?
Zgodnie z art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej sposób przesyłania danych, wymagania techniczne, jak również kwestie zapewnienia bezpieczeństwa, wiarygodności i niezaprzeczalności danych zostaną określone w rozporządzeniu Ministra Finansów. Na chwilę obecną rozporządzenie to nie zostało jeszcze opublikowane.

Jakie korzyści dla przedsiębiorcy niesie raportowanie w postaci JPK?
Standaryzacja udostępnianych organom podatkowym informacji oraz ich generowania pozwoli na znaczne ograniczenie czasu oraz obowiązków służb finansowo-księgowych przedsiębiorcy podczas kontroli podatkowej. Dodatkowo spójny format, łatwy do analizy może być również znacznym ułatwieniem zarówno dla audytorów zewnętrznych jak i wewnętrznych.

jednolity_pilk_kontrolny

Top