Home / Blog / ERP w zgodzie z trendami

ERP w zgodzie z trendami

Serwisy społecznościowe, mobilność, analityka, Big Data, a także chmura – te trendy i technologie mają największe znaczenie w ostatnich latach, jeśli chodzi o rozwój oprogramowania.

Według firmy Technology Evaluation Centers (TEC), mają one również duży wpływ na rozwój systemów ERP.

Zacznijmy od serwisów społecznościowych. Na przykład w branży usługowej nie odgrywają one aż tak dużej roli, ponieważ klienci raczej nie dzielą się opiniami publicznie, lecz mamy tu do czynienia z kontaktem bezpośrednim – pomiędzy klientem a pracownikiem firmy. Dla przykładu oddział usługowy IBM nie jest narażony na tak dużo i tak różnych opinii jak Coca-Cola czy Volkswagen. Mimo to firmy usługowe powinny umieć wykorzystać pewne możliwości, jakie dają serwisy Facebook czy LinkedIn. Systemy ERP powinny obsługiwać kampanie marketingowe, które wykorzystują social media, a także oferować narzędzia do współpracy wykraczające poza e-mail. Jeśli chodzi o mobilność, w tym zakresie systemy ERP wpisują się w trend mobile-first, czyli projektowanie oprogramowania głównie z myślą o smartfonach, a dopiero później urządzeniach dysponujących większymi ekranami.

Kiedy stajemy przed wyborem ERP, warto zdecydować się na taki system, który ma responsywny interfejs obsługi, co oznacza, że wyświetla się poprawnie na każdym urządzeniu (dostosowuje dynamicznie wielkość i układ poszczególnych elementów). TCE poleca wybór systemów opartych na HTML5, ponieważ jest to język działający poprawnie na wszystkich najważniejszych platformach i obsługiwany przez popularne przeglądarki internetowe. Obsługuje też multimedia.

Producenci oferują często odrębne aplikacje mobilne, opracowane z myślą o systemach Google Android i Apple iOS. Aplikacje mogą zawierać dodatkowe funkcje, np. wykorzystywać aparat foto wbudowany w telefonie (możliwość rejestrowania zdjęć i dodawania notatek bezpośrednio w aplikacji). Wybierając ERP dostępny w formie aplikacji www i aplikacji mobilnej, zwracajmy uwagę, czy obie wersje są równie dobrze zabezpieczone, a także czy nie trzeba przeznaczać dodatkowego czasu na naukę obsługi (np., czy aplikację obsługuje się inaczej niż wersję dostępną z poziomu przeglądarki).

Kolejna funkcja warta uwagi to możliwości analizowania danych. Jeśli mamy dostęp do pokaźnych baz danych, wówczas warto z tego skorzystać. Jeśli chodzi o systemy ERP, funkcje usprawniające analizy to na pewno narzędzia do łatwego wizualizowania informacji. Dzięki nim można tworzyć szczegółowe raporty, w dodatku bez angażowania informatyków czy grafików. Poza tym w systemach ERP zaczynają pojawiać się funkcje do analiz predykcyjnych. Tutaj jednak, aby wykorzystać wszystkie możliwości, trzeba zazwyczaj skorzystać jeszcze z zewnętrznych narzędzi oferowanych przez SAS, IBM, KNIME czy RapidMiner. W niektórych branżach, jak podaje TCE, analizy predykcyjne są wbudowane w ERP, choć należy nastawiać się raczej na podstawowe możliwości. Wspomniane branże to finanse i human resources (HR).

Warto mieć to na uwadze, gdy będziemy wybierać ERP – zgodność ze standardami rynkowymi ułatwia późniejszą pracę.

źródło: technologyevaluation.com

Top